Finský velvyslanec debatoval o konceptu chytrých měst

obrazek
31. května 2022 08:22, aktualizováno 08:24, Bc. Patrik Pátek

Finský velvyslanec Jukka Pesola při své první oficiální návštěvě Plzeňského kraje nastínil možnou spolupráci v oboru chytrých měst, digitalizace nebo dopravy. V kraji totiž aktuálně nepůsobí žádná finská společnost. Obě strany, včetně zástupců hospodářské komory, kteří se pondělního (30. 5. 2022) setkání účastnili, to chtějí změnit.

Hned na úvod hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták pogratuloval finskému velvyslanci k nedělnímu zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, když současně připomněl, že český bronz je po deseti letech medailovým úspěchem. Tím uvolněně otevřel debatu se severskou stranou o možné spolupráci. Nejen nadšení pro hokej totiž Česko a Finsko spojuje. „Finsko, které tu nemá žádnou svoji firmu, má zájem se v našem regionu rozvíjet a vnímá ho velmi pozitivně i ve smyslu konceptu smart cities, neboli chytrých měst. My o tuto spolupráci rozhodně stojíme a hodláme ji podporovat,“ sdělil téma rozhovoru hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Zástupci Plzeňského kraje, honorárního konzulátu v Plzni a hospodářské komory se bavili o projektech, které Plzeňský kraj chystá. „Budeme podporovat i spojení, které by mělo vzniknout mezi univerzitou v Tampere a Západočeskou univerzitou v Plzni. Věříme, že jsme teď otevřeli dveře i spolupráci s hospodářskou komorou a podaří se nám propojovat investory tak, aby zamířili do Plzeňského kraje nebo naopak z našeho kraje do Finska,“ věří hejtman Špoták.
 


Galerie