Festival Posviť si na budoucnost pomáhá s výběrem povolání

13. října 2023 13:47, Bc. Eva Mertlová

Plzeňské DEPO2015 ožilo v pátek 13. 10. a v sobotu 14. 10. 2023 festivalem Posviť si na budoucnost, který je přehlídkou pracovních příležitostí a především pomáhá dětem a rodičům vybrat budoucí profesi a směr studia. V letošním ročníku, který byl opět pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje, se sešlo k prezentaci celkem 32 středních škol z celého Plzeňského kraje a také široký tým kariérových poradců z Krajského centra vzdělávání a Úřadu práce v Plzni. Slavnostního zahájení o pátečním dopoledni se zúčastnil hejtman Rudolf Špoták a také jeho náměstek Vladimír Kroc, který má ve své gesci školství a sport.

Hlavním cílem aktivit Posviť si na budoucnost je zejména zlepšování dostupnosti informací o studiu na středních školách v Plzeňském kraji a o následném uplatnění žáků a studentů napříč vzdělávacím spektrem. Potřebnou podporu zajišťuje také výchovným poradcům, vedení škol a firmám z Plzeňského kraje.

Posviť si na budoucnost vzniklo v roce 2017 spoluprací Krajského centra vzdělávání Plzeň, Správy Informačních technologií města Plzně, Regionální hospodářské komory Plzeňského kraje, Úřadu Práce a Plzeňského kraje. Prvotním cílem spolupráce těchto institucí byla organizace festivalu vzdělávání a práce "Posviť si na budoucnost" tak, aby se z několika menších akcí stala jedna veliká, krajská. Protože spolupráce dobře fungovala, ohlasy byly pozitivní a požadavky na návazné akce se hromadily, instituce se dohodly jednorázovou spolupráci přetransformovat na trvalou. Pod názvem Posviť si na budoucnost se kromě podzimního festivalu středních škol konají i další akce, jako jsou kulaté stoly, konference nebo online festival.

Od roku 2021 je organizace a financování festivalu zahrnuto do projektu "Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji" (CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0019021) spolufinancovaného Evropskou unií.

Zajímavá videa o samotných středních školách, z nichž mnohá jsou dílem studentů škol, najdete na youtube kanálu festivalu ZDE.

Profily středních škol, které se ve většině na festivalu představují, najdete ZDE.