Evropská komise vyzývá k zapojení do veřejné sféry

06. dubna 2023 08:16, Bc. Patrik Pátek

Vytvořit skutečně evropský veřejný prostor a více propojit zástupce místní samosprávy s Evropskou unií je záměr projektu, který představila vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová. Ta se při své středeční (5. dubna) návštěvě Plzeňského kraje u kulatého stolu setkala s představiteli samospráv a Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Rudolfem Špotákem a prvním náměstkem pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petrem Vankou.

„Při našem setkání jsme zhodnotili úspěšné předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, během kterého zaznělo, že by se více měly propojovat regiony se společnými cíli, potřebami a problémy. Bavili jsme se tedy o tom, jakým způsobem propojovat regiony v rámci celé Evropy. A právě jednou z možností je platforma, do které se mohou zapojovat nejen regiony, ale také města, obce a jejich jednotliví zastupitelé,“ sdělil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Monika Ladmanová představila především roli Zastoupení Evropské komise v ČR a hovořila o republikové síti středisek Europe Direct a možném navázání kontaktů v rámci regionální komunikace. Právě proto vznikl projekt „Budujeme Evropu se zástupci místních samospráv“, který vytváří evropskou síť regionálních politiků, jejímž cílem je komunikovat s Evropskou unií prostřednictvím bezprecedentního spojenectví mezi Evropou a samosprávou na místní úrovni. „Tento projekt umožní politikům na místní úrovni spolupracovat a šířit informace o tématech souvisejících s EU, která se týkají jejich voličů na místní úrovni. Pomůže také zvýšit angažovanost a podpořit debaty o těchto tématech a budoucnosti Evropy. Hlavním cílem je podpořit vytvoření skutečně evropské veřejné sféry,“ popsala záměr Monika Landmanová.

Evropská komise tak vyzývá zástupce místních orgánů, aby se k projektu připojili. „Je to snadné. Jednoduše se vyplní formulář žádosti, nahraje prohlášení s podpisem určeného zástupce místní samosprávy a právního zástupce místního orgánu a odešle se. Starostům- a zastupitelům tak nabízíme možnost jet do Bruselu a detailně se seznámit s tím, co jim Evropská unie umí nabídnout,“ vysvětlila Landmanová.

Vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová při své návštěvě Plzeňského kraje debatovala se studenty, na krajském úřadu se zástupci Plzeňského kraje, účastnila se i inaugurace rektora ZČU a následně se v Klatovech potkala s dalšími zástupci samospráv. Více o projektu „Budujeme Evropu se zástupci místních samospráv“ naleznete zde.