Dětský sbor Kajetán uspěl ve Vídni

obrazek
27. března 2023 13:38, aktualizováno 30. března 2023 09:29, Bc. Patrik Pátek

Dětský sbor opery DJKT Kajetán opět zazářil. Tentokrát se blýskl ve Vídni na mezinárodním klání „International Franz-Schubert Choir Competetion Vienna“, odkud si i za přispění Plzeňského kraje veze Zlatý diplom level VI. z kategorie sborů do 19 let.

„Pro nás to byl mimořádný zážitek a vůbec první zkušenost s mezinárodní soutěží. Děti byly skvělé, táhly za jeden provaz nejen na vystoupeních, ale i mimo pódium. Máme z nich velkou radost, jsou to nejen opravdoví muzikanti, ale i bezvadná parta, na kterou se můžete spolehnout. Od poroty se jim navíc dostalo kromě cenných rad i velkých slov chvály včetně těch, že Kajetán patří svými kvalitami mezi světové dětské sbory. Dle celkového bodového hodnocení všech čtrnácti sborů z celé Evropy (dospělých i mladistvých) nás od prvního místa dělilo jen pár desetin bodu. Máme velkou radost a také motivaci i chuť do další práce,“ upřesňuje sbormistryně Kajetánu Anna-Marie Lahodová.

Pro dětský sbor Kajetán je to další významný úspěch. Poté, co na podzim získal absolutní vítězství v 13. celostátní soutěži dětských pěveckých sborů Porta musicae Liberec 2022, teď uspěl na mezinárodní scéně. Právě díky svému dvojnásobnému vítězství v Liberci získal vstupenku do Vídně, kde svou kvalitu zpečetil. „Za vším stojí dlouhodobá systematická práce sbormistryň, které si nesmírně vážím. Každý takový úspěch, jaký se sboru podařil nejprve v Liberci a nyní ve Vídni, je jen jakousi pomyslnou třešničkou na dortu, ale jen málokdo si uvědomuje, kolik práce za ní stojí. Kajetán se stará o děti od pěti let věku a nepochybuji, že jim ukazuje skvělou cestu, že když něco děláte opravdu rádi, tak se úspěch dostaví,“ pogratuloval zlatému sboru radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.

Pěvecký sbor nezahálí, v červnu se chystá na největší českou mezinárodní soutěž Svátky písní Olomouc a poté si děti zazpívají v Plzni na Lochotíně při Noci s operou představení Carmen. V červnu letošního roku proběhnou také přijímací konkurzy pro nové zájemce z řad dětí. Bližší informace k nim naleznete přímo na webových stránkách sboru www.kajetandjkt.eu.


Galerie

Soubory ke stažení