Změny v Evropském fondu solidarity umožní rychlejší a účinnější čerpání pomoci

30. dubna 2014 11:19, aktualizováno 10:19, Mgr. Zbyněk Prokop

Evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn (Rakousko) uvítal rozhodnutí Evropské parlamentu ze dne 16.4.2014 o změnách, které umožní rychlejší a jednodušší čerpání prostředků z Evropského fondu solidarity, který je zaměřen na pomoc státům postiženým velkými přírodními katastrofami.

Součástí schválených změn je například možnost uvolnění zálohové platby, delší lhůta prodloužení lhůty pro předložení oficiální žádosti o podporu nebo zpřesnění kritérií definujících události, na které se pomoc z Fondu solidarity vztahuje. Díky těmto změnám tam bude možné v budoucnu zareagovat rychleji a tedy i účinněji.

Evropský fond solidarity byl vytvořen v roce 2002 (i v reakci na katastrofální povodně v České republice v té době ) a od svého vzniku poskytl podporu  23 členským zemím EU na celkem 56 přírodních katastrof zahrnujících kromě povodní také zemětřesení, rozsáhlé lesní požáry, sucha nebo vichřice. Více na: http://ec.europa.eu/regional_policy/newsroom/detail.cfm?id=1391&LAN=EN&lang=en