Tradiční týden evropských měst a regionů v Bruselu "OPEN DAYS 2014"

26. listopadu 2014 11:58, aktualizováno 10:58, Mgr. Zbyněk Prokop

Druhý říjnový týden v Bruselu je každoročně zasvěcen městům a krajům, které se společně s Evropskou komisí a Výborem regionů EU. Plzeňský kraj se letos zapojil do pořádání společné akce s dalšími regiony: Bratislavský samosprávný kraj, Dolní Rakousy, Jihomoravský kraj, Limburk (holandský i belgický) a Sasko. Toto konsorcium prošlo úspěšně výběrovým řízením a dostali jsme přidělený termín 7.10.2014 od 11:15 do 13:00 hod.; tématem naší akce bylo “Connecting Regional Strategies Across Borders” (vzájemné propojování regionálních rozvojových strategií) v souvislosti s čerpáním strukturálních fondů. Jeden z úvodních proslovů přednesl místopředseda výboru COTER Petr Osvald, který zdůraznil potřebu poučit se z chyb při čerpání strukturálních fondů a při definování různých víceletých strategií si ponechat dostatečnou flexibilitu pro modifikace rozvojových cílů. Semináře se zúčastnilo bezmála 110 hostů z celé EU.

panelisté

Na Open Days 2014 do Bruselu přijel náměstek Ivo Grüner, který čas v Bruselu kromě oficiálního programu (setkání s Českou národní delegací do Výboru regionů) využil i pracovním schůzkám s administrátorem Regionálního operačního programu Jihozápad (ROP JZ) a s velvyslancem ČR při EU Martinem Povejšilem. Na Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise (DG REGIO) se debata nejvíce točila kolem aktuálního stavu čerpání resp. předpokladu dočerpání a blížícího se uzavírání programu a s tím i souvisejícím budoucím nastavení čerpání pro období 2015-2020, kdy bylo třeba vyjasnit si některé otázky a postoje DG REGIO k návrhům krajů. S velvyslancem ČR při EU se potom hodně debatovalo o postupu vyjednávání jednotlivých programů a to i v souvislosti s novou ministryní pro regionální rozvoj Karlou Šlechtovou, která v té době byla uváděna do funkce.