TRADICE ČESKÝCH VÁNOC - výstava v Bruselu

13. prosince 2009 22:50, aktualizováno 28. listopadu 2012 11:05, Mgr. Zbyněk Prokop

Prosinec je v Bruselu, podobně jako ve většině jiných měst, měsícem, který je ve znamení Vánoc, vánočních trhů a všudy přítomných připomínek blížících se svátků v podobě nazdobených výkladních skříní či výzdoby v ulicích. Přesto se ale Brusel v předvánočním čase něčím odlišuje od ostatních evropských metropolí – díky sídlu evropských institucí a mezinárodních organizací je to velká koncentrace různých národností nejen z Evropy. A každý se zde samozřejmě snaží oficiálně i soukromě oslavit blížící se Vánoce podle svých zvyků a tradic.

Něco z těch našich se rozhodl i Plzeňský kraj. Proto od 17. prosince 2009 do 15. ledna 2009 bylo v galerii Českého centra  v Bruselu na Rue du Trône 60 k vidění ukázky betlémů, fotografie a obrázky přibližující vánoční zvyky, ukázky dekorace nejen vánočního stromečku, ale celého pokoje na vesnici a ve městě a celá řada dalších ukázek. To vše bylo doplněno o videoprojekci a podmalováno vánočními koledami. Exponáty pocházejí z inventářů Západočeského muzea v Plzni, Muzea Šumavy v Sušici, Muzea Dr. Horáka v Rokycanech a Chodského muzea v Domažlicích.

Plakát - České vánoce v Bruselu