Dožínky Plzeňského kraje 2015 a Přeštické pivní slavnosti

20. července 2015 10:45, aktualizováno 20. srpna 2015 10:15, Mgr. René Zeithaml

Dožínkové slavnosti Plzeňského kraje jsou v roce 2015 spojeny s Přeštickými pivními slavnostmi. Hlavní program se uskuteční na Masarykově náměstí od 11:00 hodin. Zahájení pivních slavností se ujme starosta města Přeštice Karel Naxera, dožínky zahájí hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Po zahájení se na pódiu začnou střídat hudební vystoupení s mažoretkami a uskuteční se také předání tradičního dožínkového věnce hejtmanovi a dožínkové kytice starostovi. Ještě před tím ovšem z městského parku vyrazí tradiční dožínkový krojovaný průvod doprovázený zdobenými vozy.

Mezi hudebníky, kteří se budou starat o zábavu hostů, patří například Duo Harmonika manželů Pospíšilových, dechový orchestr a mažoretky Bohemia ZUŠ Přeštice nebo soubor Vozembach ZUŠ Dobřany. Od 14:00 hodin zahraje Anna K., následovat budou kapely Extra Band Revival, kapely Sto zvířat, Turbo a Agnes Rock.

Termín konání: 5. září 2015 od 11:00 do 23:00 hodin

Místo konání: Přeštice - Masarykovo náměstí, Městský park

DOŽÍNKY PLZEŇSKÉHO KRAJE

Městský park
   12:00 ukázky dožínkové vazby a zdobení vozů
            ochutnávky Regionálních potravin Plzeňského kraje
            soubor Vozembach ZUŠ Dobřany
   12:30 dožínkový průvod

Masarykovo náměstí
   11:00 zahájení Přeštických pivních slavností starostou města Přeštice Karlem
            Naxerou a Dožínek Plzeňského kraje 2015 hejtmanem Plzeňského kraje
            Václavem Šlajsem
            ocenění zemědělců Plzeňského kraje a studentů zemědělských oborů
   11:30 Duo Harmonika Pospíšilovi
   12:15 Dechový orchestr a mažoretky Bohemia ZUŠ Přeštice
   13:00 předání dožínkového věnce hejtmanovi Plzeňského kraje a dožínkové
            kytice starostovi Města Přeštice
   13:20 soubor Vozembach ZUŠ Dobřany
   14:00 Anna K.

Ocenění zemědělců a studentů zemědělských oborů
Součástí programu bude letos poprvé ocenění zemědělců a studentů zemědělských oborů v Plzeňském kraji. Krajská agrární komora Plzeň doporučila:
Ing. Zdeněk Částka, ředitel Agrospol Malý Bor a. s.
Ing. Zdeněk Vlasák, ředitel Měcholupská zemědělská a. s.
Ing. Pavel Raška, předseda představenstva Maňovická zemědělská, a. s.
Václav Cvachouček, jednatel CPZ spol. s r. o. Chotěšov
Ing. Lukáš Janko, Kralovice
Ing. Vladislav Hlinka, Přeštice
Ing. Petr Janata, Plzeň
Václav Petrželka, student 4. ročníku oboru agropodnikání, Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy
Ondřej Šedivý, student 3. ročníku oboru agropodnikání, Gymnázium a střední odborná škola, Plasy
Ondřej Blažek, student 4. ročníku oboru agropodnikání, SOŠ A SOU Horšovský Týn
Jan Staněk, student 4. ročníku oboru agropodnikání, Střední odborná škola Stříbro

PŘEŠTICKÉ PIVNÍ SLAVNOSTI

Pivovary:
Akciový pivovar Letiny, Gambrinus, Pivovar Groll, Hostinský pivovar U Bizona Čižice, Chodovar, Kout na Šumavě, Pivovar Modrá Hvězda Dobřany, Pivovar U Pašáka, Pivovar Vratislavice n. Nisou, Plzeňský Prazdroj, Purkmistr Plzeň Černice, Radegast, Radouš, Staropramen, Svijany, U Rytíře Lochoty, U Stočesů Rokycany, Železnorudský pivovar Belveder.

Masarykovo náměstí
   16:00 Extra Band Revival
   18:00 Sto zvířat
   20:00 Turbo
   22:00 Agnes Rock

Doprovodné aktivity:
Ochutnávky Regionálních potravin Plzeňského kraje
Dětské atrakce – skákací hrad, malování na obličej atd. (bez vstupného)
Občerstvení

Vstup na akci, která se uskuteční také díky finanční podpoře společnosti Net4Gas, je zdarma.

Mažoretky Bohemia ZUŠ Přeštice
Mažoretky Bohemia ZUŠ Přeštice letos oslaví 20 let od svého založení. Po celou dobu existence se drží na předních místech všech soutěžních kol v mistrovství České republiky. Dívky vybojovaly opakovaně několik medailí na mistrovstvích Evropy či Grand prix v zahraničí. Z prvního a druhého ročníku Mistrovství světa si přivezly zlatou, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile.
V letošním roce mažoretky vybojovaly po kvalifikaci, semifinále a finále nominaci na třetí ročník Mistrovství světa do Prahy. Kromě těchto aktivit děvčata též spolupracují a vystupují na akcích s Dechovým orchestrem ZUŠ Přeštice.

Dechový orchestr ZUŠ Přeštice
Dechový orchestr ZUŠ se poprvé představil veřejnosti na zahajovacím koncertě 15. listopadu 1994. Po dobu své existence absolvoval orchestr mnoho veřejných vystoupení a to jak u nás, tak i v zahraničí. Dnešní hudební těleso má okolo 30 členů, tvoří ho převážně žáci a učitelé ZUŠ. Orchestr se věnuje kromě klasických skladeb pro dechovku také skladbám ve swingovém rytmu a skladbám pop music.
Dechový orchestr se představuje veřejnosti při nejrůznějších akcích a oslavách, hlavně v Přešticích a okolí, v Plzni, Praze, účastnil se známého Kmochova Kolína a každoročně též festivalu Vejvodova Zbraslav. Za hranice vyjíždí orchestr do partnerského města Nittenau v SRN či do slovinského Krška.

Divadelní soubor Úhlavan
Činnost Divadelního spolku Úhlavan byla obnovena 15. října 2009 po dvaceti leté odmlce. V současné době má soubor 18 členů všech věkových kategorií, z toho jsou dva zakládající a jeden hostující. Za tuto dobu sehráli mnoho představení, zejména pohádek. Až v roce 2013 se poprvé pokusili vystoupit s komedií pro dospělé "Zítra to roztočíme drahoušku". Pro velký úspěch letos připravili horkou letní komedii "Slunce, seno a pár facek po Přešticku".
Člen souboru Martin Opáleník říká: „Jistě mohu hovořit za celý spolek, že několika minutový aplaus diváků je pro nás nejkrásnější odměnou".