Bavorsko-český den pro firmy spojuje podniky obou regionů

21. října 2022 14:00, Bc. Eva Mertlová

Spolupráce Plzeňského kraje a Dolního Bavorska má dlouholetou tradici. Oba regiony jsou si velmi blízké nejen geografickou polohou a historickým přesahem. Spolupráce české i německé strany je proto významná i v oblasti vzdělávání, průmyslu, ekonomiky a obecně hospodářství obou zemí. Už od roku 2017 proto v bavorském regionu probíhá akce k propojení firem nejen Dolního Bavorska a Plzeňského kraje. Připojují se také Karlovarský a Jihočeský kraj. V letošním roce se uskutečnil již 6. ročník Bavorsko-českého dne pro firmy, kterého se spolu s českými podnikateli zúčastnil také hejtman Rudolf Špoták. Akce se zúčastnilo zhruba 650 osob a 180 vystavovatelů.

"Plzeňský kraje vždy měl skvělou základnu pro ekonomický rozvoj, podnikání a průmysl. Není náhodou, že na území Plzeňského kraje v minulosti vznikla celá řada významných firem, které jsou úspěšné i za hranicemi České republiky. Dlouhodobě patří Plzeňský kraj mezi regiony s vyšší ekonomickou výkonností sledovanou např. prostřednictvím HDP na obyvatele a je velmi atraktivní pro nové podnikatelské investice. Za velmi přínosnou považuji dobrou přístupnost našeho regionu z Prahy i bavorských měst. Máme zde řadu institucí známých svou vysokou technickou úrovní, kromě univerzit také řadu inovačních firem, výzkumných organizací a kvalitních poradenských společností. Úspěšně se rozvíjí především firmy v oborech moderního materiálového inženýrství, dopravní techniky, řízení výrobních systémů, senzoriky a robotiky nebo například také ve vývoji řídicích systémů pro výrobu či úpravu nových kovových materiálů. V posledních letech se k jedinečným oborům přidala také biomedicína. Tyto obory mají v našem regionu zázemí v řadě úspěšných firem, výzkumných centrech i v nabízených vzdělávacích oborech na středních a vysokých školách. Taková synergie v jiných regionech ČR tak silná není. Západočeská univerzita a Lékařská fakulta UK v Plzni nabízí také řadu velmi atraktivních vysokoškolských oborů, které jsou nezbytné pro budoucí konkurenceschopnost regionu, jež bude založena na vzdělanosti a nabídce kvalifikovaných odborníků," říká hejtman Rudolf Špoták.

Historie akce

První ročník akce se uskutečnil v roce 2017 pod názvem BY-CZ den pro firmy s účastí 150 osob ve městě Bayerisch Eisenstein. Akce měla velmi dobrý ohlas z firem obou regionů, proto byly další ročníky rozšířeny napříč všemi obory. V letech 2018 a 2019 v jarních měsících proběhla v návaznosti networkingová akce tzv. den pro firmy. Na podzim pak proběhla tzv. burza firem. V roce 2019 se podzimní burzy firem účastnilo již zhruba 300 osob. V březnu 2020 bylo na 4. ročník BY-CZ den pro firmy přihlášeno více než 500 osob. S ohledem na tehdejší epidemii covid-19 byla akce zrušena.

Cílem bavorsko-českého dne pro firmy je propojení obchodních vztahů mezi firmami Dolního Bavorska a Českou republikou se zaměřením na Dolní Bavorsko, Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj. Tato spolupráce má za cíl posílit česko-bavorské příhraničí a tím udržet pracovní síly v regionu. Pro firmy je vždy akce zdarma.