18. zasedání Pracovní skupiny Vzdělávání se zabývalo akčním plánováním v kraji

obrazek
19. května 2022 13:57, Ing. Danuše Jedličková
Již po osmnácté se sešla Pracovní skupina Vzdělávání pro území Plzeňského kraje (dále PS Vzdělávání), složená ze zástupců klíčových aktérů ovlivňujících oblast vzdělávání na území Plzeňského kraje. Jednání se uskutečnilo 16. května 2022 v budově Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Zasedání zahájila vedoucí odboru školství, mládeže a sportu JUDr. Jaroslava Havlíčková, MBA, která představila předsedu PS Vzdělávání Ing. Vladimíra Kroce, člena rady pro oblast školství a sportu.
Slova se poté ujal Mgr. Petr Duda, který seznámil účastníky se závěrečnými aktivitami již ukončeného projektu „Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Plzeňského kraje“ a představil projekt „Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Plzeňského kraje II“, který plynule navázal a bude probíhat do 11/2023. Následovaly informace ohledně výzev OP JAK a IROP 2021-2027.

Mgr. Pavla Chocholová, vedoucí krajského pracoviště Plzeň Národního pedagogického institutu České Republiky následně uvedla hlavní činnosti a poslání institutu, cílové skupiny a personální obsazení. Pokračovala informacemi o projektu Metodická podpora akčního plánování (P-AP) a popsala podrobně akční plánování a strategické řízení rozvoje školství v území a ve školách.

Dalším bodem bylo schválení Souhrnného rámce pro investice do infrastruktury školských poradenských zařízení a vzdělávání ve školách a třídách zřízených dle § 16 odst. 9 školského zákona.

Zajímavá byla také Analýza potřeb v území, kterou prezentovala Mgr. Martina Robotková (Regionální rozvojová agentura PK), která se zabývala vývojem počtu dětí v MŠ, ZŠ a SŠ, věkem pedagogů SŠ, počtem absolventů Fakulty pedagogické ZČU v Plzni a spádovostí žáků SŠ.

Na závěr JUDr. Jaroslava Havlíčková, MBA poskytla informace ohledně aktivit a činností ve školství souvisejících se zákonem 67/2022 Sb. (Lex Ukrajina). Zaměřila se na zápisy dětí a žáků do MŠ a ZŠ, adaptační skupiny, výuku českého jazyka, přijímací řízení na SŠ a počty ukrajinských dětí ve školách PK. Během diskuse se řešily problematické otázky týkající se zaměstnávání Ukrajinců, jazykové bariéry a s ní související výuky českého jazyka. Neopomnělo se ani na otázky bezpečnostního a zdravotního rizika, které společnost vnímá.

JUDr. Jaroslava Havlíčková, MBA závěrem poděkovala všem přítomným za aktivní účast a ukončila 18. zasedání Pracovní skupiny Vzdělávání pro území Plzeňského kraje.

Důležité dokumenty a prezentace z jednání jsou zveřejněny níže v příloze.

Soubory ke stažení