Ve foyer krajského úřadu byla odhalena busta Milady Horákové

19. listopadu 2019 14:00, aktualizováno 14:03, Bc. Eva Mertlová
Návštěvníci Krajského úřadu Plzeňského kraje mohou ve foyer úřadu od 18. listopadu 2019 vidět bustu Milady Horákové. Slavnostní odhalení busty se uskutečnilo za přítomnosti autorky, sochařky Magdalény Roztočilové a zástupců vedení Plzeňského kraje.
„Milada Horáková je ženou, která za svobodu a demokracii přinesla oběť nejvyšší. Její památka je pro nás všechny mementem totalitního režimu, který je třeba neustále připomínat,“ uvedl hejtman Josef Bernard.
Veřejné soutěže o dílo se zúčastnili celkem čtyři renomovaní umělci. Vítězný návrh Magdalény Roztočilové vybrala komise jmenovaná hejtmanem Plzeňského kraje prostřednictvím bodového ohodnocení. Návrh Roztočilové zvítězil s tím, že nejpřesněji zachycuje podobu Milady Horákové a zároveň nejlépe splňuje požadavky na celkové vyznění působení uměleckého díla v místě určení. Součástí samotné busty je také doprovodný text – úryvek z posledního dopisu Milady Horákové. Ten je trvale zasazen do kamenného obložení stěny vestibulu. S vizualizací vítězného návrhu byla seznámena paní Jana Kánská, dcera Milady Horákové. Ve svém sdělení vyjádřila jednoznačný souhlas s navrženým zpodobněním i celkovým návrhem realizace.
MgA. Magdaléna Roztočilová je absolventkou Akademie výtvarných umění, ateliéru malby a sochy pod vedením Jaroslava Róny. K jejím největším současným realizacím patří plastiky Delichorn (Selb, Německo), Památník obětem totalitních režimů (Boskovice), Památník Kardinála Tomáše Špidlíka (Boskovice).

Galerie