V Plzni odhalili pamětní desku připomínající události 21. srpna 1968

24. srpna 2020 10:50, Mgr. René Zeithaml

Na náměstí Republiky v Plzni byla v pátek 21. srpna 2020 slavnostně odhalena bronzová deska připomínající 21. srpen 1968, tj. den, kdy Československo obsadila vojska zemí Varšavské smlouvy. Odhalení desky se za Plzeňský kraj zúčastnil náměstek hejtmana Vladislav Vilímec a radní Radka Trylčová.

Bronzová deska s motivem stopy tankového pásu je osazena do úrovně dlažby náměstí, kde nejlépe evokuje násilný vpád vojsk pěti komunistických zemí na území Československa.

U pamětní desky je po dobu jednoho týdne nainstalován informační panel, na němž jsou umístěny dobové fotografie doplněné vysvětlujícím textem. Fotografie pocházejí z fondů a sbírek Archivu města Plzně, Západočeského muzea v Plzni a Státního oblastního archivu v Plzni. Pás tanku T-55 zapůjčilo Muzeum na demarkační linii v Rokycanech.

Jedním z iniciátorů vzniku desky je plk. v. v. Jan Kabát, předseda územního spolku Plzeň Vojenského spolku rehabilitovaných Armády České republiky. Zhotovitelem díla a modelu je umělecko-modelářský ateliér Matějka, autorem návrhu je výtvarník Vladimír Líbal.