Školní statek Horšov má novou robotickou stáj pro praktickou výuku

24. září 2020 15:01, Bc. Eva Mertlová

Moderní výukovou robotickou stáj pro skot má školní statek v Horšově. Stáj pro 50 kusů skotu bude sloužit k praxi studentům oborů Agropodnikání a odbornému výcviku žáků oboru Zemědělec-farmář krajem zřizovaného zařízení SOŠ a SOU Horšovský Týn.

Slavnostní uvedení do provozu se uskutečnilo ve čtvrtek 24. září 2020 za přítomnosti zástupců školy, realizátorů a Plzeňského kraje, který zastupovaly náměstkyně pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová a radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Radka Trylčová.

Stáj má kapacitu 50 kusů hovězího dobytka, z toho 23 dojnic. Je vybavena moderní technologií, dojícím robotem Lely Astronaut a krmným systémem Lely Vector. V současné době je ve stáji umístěno 20 vysokobřezích jalovic plemene Jersey. Součástí stáje je také učebna se zázemím a výrobna mléčných produktů.

"Žákům můžeme v této moderně vybavené stáji v praxi ukázat, že i do tohoto odvětví pronikly nejmodernější technologie. Ve výrobně se pak dostanou k přímé výrobě mléčných produktů jako jsou sýry, tvaroh a jogurt," doplnila náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovní ruch Ivana Bartošová.

Hlavním cílem projektu „Výstavba výcvikové stáje s ukázkovou výrobnou mléčných produktů“ je zkvalitnění výuky zemědělských oborů. Celkové náklady na stavbu včetně technologie dosáhly 37 mil. Kč, dotace z IROP pokryla 18 mil. Kč. Zbývajících 19 mil. Kč dofinancoval z vlastních zdrojů Plzeňský kraj.