ROP Jihozápad připravuje zahájení školního roku v plzeňské ZOO

17. září 2020 13:58, Mgr. René Zeithaml

Na pátek 18. září 2020 jsou zvány děti z mateřských a základních škol, dětských domovů, azylových domů, mateřských dětských center i široká veřejnost do ZOO Plzeň. Právě v Zoologické a botanické zahradě města Plzně připravuje Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, který zajišťoval čerpání finančních prostředků z Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (ROP Jihozápad), zahájení školního roku. Akce s názvem Pruhované eldorádo se může zúčastnit kdokoli, kdo do plzeňské ZOO zavítá.

Od 9.00 do 14.00 hodin bude v pátek 18. září 2020 v ZOO Plzeň připraven pestrý program. Děti si budou moci vyrobit vlastní placku, čeká je robotická show studentů elektrotechnického učiliště a zábavné malování se studentkami střední integrované školy živnostenské. Techmania Science Center spolu s Europe Direct vsadily na vědecké poznávání světa formou praktických edukačních programů a zoologická zahrada si připravila již tradiční stezku poznávání zvířat. Před tropickým pavilonem si děti mohou od 9.45 hodin zatančit a následně pak o hodinu později společně s Culinkou z Kouzelné země a zábavné soutěže si pro veřejnost připravil i Radovánek – středisko volného času.

Letošní rok nás provází zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s epidemiologickou situací, která bereme vážně, proto jsme mimo jiné uzpůsobili stanoviště tak, aby nedocházelo ke zvýšené kumulaci osob. Samozřejmostí je vybavenost ochrannými a desinfekčními prostředky.

V rámci akce s názvem Pruhované eldorádo byla také vyhlášena soutěž o hodnotné ceny, spočívající ve složení krátké básničky pro unikátní zebru bezhřívou, jejíž křest proběhne od 10.20 hodin v prostoru afrických a asijských expozic. Zájemci tak mohou složit krátkou báseň pro zebru bezhřívou a zaslat ji do 17. 9. 2020 na email
matejkova@rr-jihozapad.cz. Vylosovanému výherci budou následně zástupci ROP Jihozápad předány hodnotné ceny.

Den dětí v ZOO Plzeň, podpořený Plzeňským a Jihočeským krajem, se bude konat od 9.00 do 14.00 hodin. Pro veřejnost bude po celý den připraven bohatý program, který v 9.30 hodin zahájí předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner a vylosuje výherce soutěže.
Plzeňská ZOO byla jedním z mnoha příjemců dotací z Evropské unie. V uplynulých letech byla významně zrekonstruována a rozšířena, a to právě díky podpoře z ROP Jihozápad. V roce 2010 získala více než stodvacetimilionovou dotaci na projekt Africké a asijské expozice Zoologické a botanické zahrady města Plzně. Díky němu byly vybudovány tři nové tematické okruhy pro návštěvníky ZOO Plzeň: Africká savana, Africký rovníkový prales a Asijská step.

Každý okruh představuje návštěvníkům v rámci jednotlivých pavilonů podobu těchto oblastí, včetně typické fauny i klimatických podmínek. V prvních dvou etapách projektu bylo postaveno jedenáct nových pavilonů a ubikací, sestaveny dvě velké voliéry a menší voliéry pro drobné ptactvo. Ve třetí etapě nechala ZOO Plzeň upravit venkovní výběhy pro zvířata ustájená v nových pavilonech,“ uvedl Ivo Grüner.