Sociální zařízení v kraji dostanou respirátory, objednány jsou další ochranné pomůcky

31. března 2020 14:07, aktualizováno 02. dubna 2020 18:08, Bc. Eva Mertlová

Poslední březnový den obdržel Plzeňský kraj celkem 20 palet desinfekce. Objednáno z krajských prostředků je dalších 100 000 respirátorů, které by měly být od zítra na cestě do ČR. Na objednávání osobních ochranných pomůcek s krajem spolupracuje organizace Centrální nákup Plzeňského kraje, která vyhodnocuje nabídky dle ceny a kvality zboží.

Zařízení sociální péče dostanou 20 000 respirátorů

Plzeňský kraj zásobil ochrannými pomůckami pobytová zařízení pro seniory v celém kraji a dnes hejtman rozhodl dodat těmto zařízením 20 000 respirátorů. V souvislosti s vysokým rizikem v případě nákazy v domovech seniorů také smějí přijímat klienty z lůžkových zařízení pouze po prokázaném negativním testu na koronavirus. Běžné přijímání nových klientů je zakázáno úplně.

Ochranné pomůcky dostanou také koroneři a další zařízení

Kraj vybavil ochrannými prostředky také koronerskou službu a také státní zařízení – Centrum pobytových a terénních sociálních služeb ve Zbůchu, Psychiatrickou nemocnici v Dobřanech a LTRN Janov. Osobní ochranné pomůcky také obdrží výchovné ústavy v kraji. Ochrannými pomůckami a desinfekcí byly zásobeny také dětské domovy a mateřské školy pro děti zaměstnanců vybraných profesí, kterých funguje v kraji 11.

Fakultní nemocnici a KHS dodává ochranné prostředky přímo ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo práce a sociálních věcí obstarává dodávky pro potravinářský průmysl a další provozy kritické infrastruktury. Kraj dostává ochranné prostředky od ministerstva vnitra a pokrývá potřeby všech ostatních zdravotnických zařízení, zařízení sociální péče, ambulantních lékařů, praktických lékařů, stomatologů a dalších subjektů a institucí.

Obecné informace k počtu nemocných a testovaných, odběrová místa

Údaje o počtech nakažených osob v kraji pravidelně aktualizuje Krajská hygienická stanice PK na svém webu. Zde je uveden počet nakažených osob, které žijí v Plzeňském kraji a byly zde testovány. Ve statistikách prezentovaných na webu ministerstva zdravotnictví jsou uváděny počty infikovaných osob, které mají hlášené bydliště v Plzeňském kraji. Mohou proto vzniknout rozdíly mezi uváděnými čísly.

V kraji stále fungují tři stacionární odběrová místa, a to ve Fakultní nemocnici a ve dvou krajských nemocnicích – v Rokycanech a Domažlicích. K odběrům jsou k dispozici také týmy v sanitních vozech, které podle potřeby vyjíždějí dva nebo tři. Od 25. 3. fungují v kraji také dvě laboratoře na vyhodnocování vzorků – ve FN a v Klatovské nemocnici.

Dobrovolnictví

Stále kraj eviduje ve své databázi dobrovolníky všech profesí, šičky roušek a další. Evidenční formulář a veškeré informace najdete ZDE.

Souhrn distribuce ochranných pomůcek ale i situace v dalších oblastech čtěte v článku Dodávky ochranných prostředků by měly být pravidelné, streamové vyučování odstartovalo.