Jste zde

V Plzni byl odhalen památník padlým zaměstnancům Škodových závodů

Po dvaaosmdesáti letech byl 28. listopadu 2017 v areálu plzeňské Škodovky odhalen památník zaměstnancům Škodových závodů, kteří padli za 2. světové války.

Památník je výsledkem letitých debat o vzniku důstojného pietního místa, které by připomínalo tragické oběti nacistické perzekuce stejně jako oběti spojeneckých náletů z řad zaměstnanců Škodovky. Jedná se o kovový solitér vyvedený v industriálním duchu, který představuje průmyslový charakter místa. Je umístěn tak, aby byl dobře přístupný veřejnosti a to v blízkosti 5. brány naproti budově 3D planetária.

Děkuji Škodovákům za splnění dluhu, jenž máme vůči generaci lidí, kteří riskovali své životy za svobodu a demokracii na území Plzně a Plzeňského kraje," uvedl v proslovu hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Pomník padlých škodováků nám připomíná zásadní kapitolu z historie, která významně poznamenala nejen Škodovku a její zaměstnance, ale vlastně celou Plzeň. Odhalením památníku vzdáváme hold hrdinským činům lidí, kteří se nesmířili s okupací a přinesli nejvyšší oběť, tedy vlastní život," řekl spoluzakladatel Nadace Krsek Fundation, která památník financovala, Tomáš Krsek.

Fotogalerie:

   

Aktualizováno dne 28.11.2017 - 15:40