Starosto, projektuj - Svaz měst a obcí ČR

Příprava a realizace projektů je dlouhodobým, komplexním a složitým procesem. Projektové řízení je obtížné zejména tam, kde starostky či starostové obcí nedisponují dostatečným personálním aparátem a musí si poradit sami. Proto společnost MEPCO zpracovala pro Svaz měst a obcí ČR interaktivní modul, který má poskytnout prvotní orientaci v celém procesu projektové přípravy a realizace.

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek http://www.projektuj.smocr.cz/ chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Na modelových příkladech je popsán proces přípravy bez ohledu na dotaci, „tzv. ideální model“ z pohledu investora v jednotlivých postupných krocích (záměr, studie, zdroj, projektová dokumentace, správní řízení, výběrové řízení, realizace, kolaudace a slavnostní otevření). Uvedené postupné kroky jsou dále přehledně rozděleny (jednotná šablona) tak, aby jednoduchým a intuitivním způsobem bylo možné projít celým dílčím krokem a získat základní informace o legislativě, procesu jako takovém, rizicích, časové a finanční náročnosti a načerpat praktické rady a doporučení. Jednotlivé kroky jsou v některých případech doplněny „žárovkovými“ odkazy, které po rozkliknuti poskytnou doplňující informace, které mohou danou situaci upřesnit či dovysvětlit.

Webový nástroj má ukázat kompletní proces tak, aby příprava projektů byla efektivní časově (vzájemná provázanost jednotlivých aktivit), finančně (správné načasování jednotlivých kroků a zamezení zbytečným vícenákladům z důvodu přepracování již zpracovaných podkladů a dokumentů), tak i věcně, a to s ohledem na případné čerpání dotací (splnění podmínek poskytovatele a způsobilosti nákladů).

Na přípravě tohoto webového nástroje se vedle pracovníků společnosti MEPCO, s. r. o., kteří mají dlouholeté zkušenosti s projektovým řízením, podíleli zkušený expert na zadávání veřejných zakázek, autorizovaný inženýr, pro testování funkčnosti interaktivní webové aplikace byla součástí týmu také starostka obce Kobylnice jako zástupkyně cílové skupiny uživatelů. Interaktivní model byl také konzultován s řadou dalších zkušených odborníků z různých profesí, které mají vztah k přípravě a realizaci projektů (správa majetku, právo apod.).

Mgr. Lucie Kořínková, SMO ČR, korinkova@smocr.cz

Webová aplikace „Starosto, projektuj…“ byla pořízena za přispění prostředků ze státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj v rámci projektu Podpora regionálního rozvoje obcí a měst České republiky na národní a evropské úrovni.