Jste zde

Navštivte nově otevřenou prohlídkovou trasu Loosovými interiéry

Tři z více než desítky unikátních prací, které v Plzni vznikly na základě Loosova návrhu, je od dubna možné obdivovat třikrát v týdnu. Prohlídkové trasy návštěvníky zavedou do bývalého bytu manželů Krausových v Bendově 10, salonu a jídelny v někdejším bytě doktora Vogla na Klatovské 12 a do prostorného dvougeneračního apartmá Brummelova domu v Husově 58, jehož rekonstrukce byla dokončena před několika týdny.

„Přestože jsou všechny tři interiéry navrženy Adolfem Loosem, každý z nich má svá specifika. Za návštěvu rozhodně stojí všechny. Komentované prohlídky se budou konat každý čtvrtek, sobotu a neděli několikrát denně. Vstupenky je možné si zakoupit předem v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky. Další z možností bude od pondělí 30. března nákup přes internet prostřednictvím online rezervačního systému,“ upřesňuje Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň-TURISMUS.

Za prohlídku Brummelova domu dospělí zaplatí 240 korun. Snížené vstupné (děti, studenti, senioři a ZTP) stojí 150 korun. Zbylé dva interiéry je možné navštívit v rámci jednoho prohlídkového okruhu za 180, respektive 120 korun. Vzhledem k tomu, že se Loosovy interiéry nacházejí ve vyšších patrech bytových domů z konce 19. století, prohlídková trasa bohužel není vhodná pro osoby se sníženou schopností pohybu.

  • Rezervujte si vstupenky online.

Mapu s umístěním Loosových interiérů v centru Plzně najdete zde.

Brummelův dům se po rekonstrukci návštěvníkům v rámci prohlídkové trasy Loosovy interiéry otevírá vůbec poprvé.

  • Prohlídka Loosových interiérů (Bendova 10 a Klatovská 12)

V bývalém bytě rodiny Krausových v Bendově 10 je k vidění nádherný salon a jídelna s protilehlými zrcadlovými stěnami, které vytvářejí dojem nekonečného prostoru. Místnosti obložené tmavě zeleným žilkovaným mramorem působí až magickým dojmem. Návštěvníci se také podívají do prakticky vybavené ložnice s původními vestavěnými skříněmi a toaletním stolkem.

Poté se průvodcem vypravíte jen o necelých 400 m na Klatovskou třídu 12, kde se podíváte do dvou místností dochovaných z původního bytu doktora Josefa Vogla. Zde uvidíte salon s jídelnou s vestavěným nábytkem, dřevěnými a traventinovými obklady stěn či travertinovým. Místnosti byly po rekonstrukci vybaveny přesnými replikami původního nábytku, snadno tak získáte představu o tom, jak se zde Voglovým tehdy žilo.

  • Prohlídka Brummelova domu (Husova 58)

Nejlépe zachovalý objekt v Plzni s výrazným Loosovým rukopisem je dům Jana a Jany Brummelových v Husově 58. Loos navrhl přístavbu a celý objekt zadaptoval na moderní účelné bydlení. Dům s částí původního mobiliáře patří k nejkrásnějším Loosovým realizacím v Plzni. Podíváte se hned do pěti pokojů někdejšího dvougeneračního apartmá.

Loosovy interiéry jsou nadčasové.

  • Adolf Loos a Plzeň

Plzeň, jedno z nejdynamičtěji se rozvíjejících českých měst té doby, se do dějin moderní architektury zapsala v první třetině 20. století. V té době již proslulý architekt, filosof a publicista Adolf Loos přijel do Plzně v roce 1907 z Vídně na pozvání rodiny Hirschových. Díky spolupráci s dalšími rodinami židovského původu získal v Plzni řadu zakázek a v průběhu následujících 25 let tu vytvořil nejméně 13 převážně bytových adaptací. Salony, hudební salonky a jídelny, ložnice, dětské pokoje a pracovny – to vše se vymykalo tehdejšímu stylu bydlení.

Loos odsuzoval jakýkoliv dekorativismus jako zbytečný, namísto toho používal drahé mramory a vzácná dřeva. Těžký vyřezávaný nábytek nahradil vestavěnými skříněmi se šuplíky a věšáky promyšlenými do posledního detailu. Účelnost, elegance, nadčasovost– tímto ryze moderním pojetím ohromují Loosovy interiéry v Plzni dodnes. Zvláštní kontrast k vytříbenému životnímu stylu židovské komunity tvořily pohnuté osudy rodin. Musely čelit tlakům narůstajícího nacismu, které vyvrcholily nucenou emigrací a v některých případech i deportacemi do koncentračních táborů v roce 1942.

Aktualizováno dne 23.04.2015 - 10:23