Léto ve znamení baroka

Baroko zavítá i do plzeňských Smetanových sadů, kde venkovní výstava fotografií „Prezentace barokního ansáblu“ potrvá od 1. – 25. června. V nádherných zahradách Valdštejnského paláce v Praze, současného sídla Senátu Parlamentu ČR, se opět uskuteční Dny v Senátu. Plzeňský kraj zde 13. června spolu s městem Plzeň prezentuje výstavu „Plzeň 2015 a baroko v západních Čechách“. Této prezentaci předchází tisková konference a seminář s názvem „Baroko jako charakteristika Plzeňska“, který se koná dne 2. června 2015 v Praze pod lektorským vedením Prof. Jana Royta a PhDr. Ireny Bukačové.

Počátky cisterciáckého poutního místa v Mariánské Týnici spadají až do roku 1230. Dnes se v areálu nachází Muzeum a galerie severního Plzeňska zřizované Plzeňským krajem, jemuž dominuje architektonicky hodnotný poutní chrám Zvěstování Panny Marie, postavený dle plánů J. B. Santiniho. A právě model Mariánské Týnice bude vystaven při příležitosti prezentace Plzeňského kraje na světové výstavě EXPO Miláno a poté od srpna umístěn spolu s dalšími modely ve stálé expozici „Barokní architektura“ Muzea a galerie severního Plzeňska.

V rámci Evropského hlavního města kultury 2015 jsou vlajkovými loděmi, a zároveň významnou značkou Plzeňského kraje, projekty 9 týdnů baroka a Západočeské baroko. Na přípravě a realizaci výstavy Západočeské baroko se budou podílet organizace zřizované Plzeňským krajem v čele se Západočeskou galerií a výstava bude prezentovat architekturu, sochařství, malbu, grafiku a lidové projevy barokního umění.

Festival 9 týdnů baroka zavede návštěvníky během devíti letních týdnů měsíce července a srpna do devíti oblastí baroka Plzeňského kraje, kde každý den v týdnu má své konkrétní programové určení: pondělí je dnem pro krajinu, úterý patří památkám, středa venkovu a dobové i regionální gastronomii, čtvrtek muzeím a galeriím, pátek a sobota budou vždy věnovány hlavnímu programu v nejvýznamnějších památkách dané lokality. Neděle pak bude dnem pro duši.