Jste zde

Festival Regionálních potravin Plzeňského kraje

V pátek 15. září 2017 se na nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj uskuteční už 7. ročník oblíbeného Festivalu Regionálních potravin Plzeňského kraje. Návštěvníkům nabídne farmářský trh s nejlepšími regionálními potravinami, ochutnávky, zahradnickou dílnu a dvě kuchařské show, jejich hvězdou bude letos Emanuele Ridi.

Lokální potraviny jsou stále oblíbenější a Festival Regionálních potravin Plzeňského kraje je ideální příležitostí zjistit, které potravinářské výrobky se letos staly nositeli značky Regionální potravina. Zároveň také nabízí možnost tyto potraviny ochutnat a nakoupit.

Soutěž o značku Regionální potravina vyhlašuje už osmým rokem Ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský a intervenční fond. Její organizací je v našem kraji pověřena Krajská agrární komora Plzeň, Místní akční skupina Pošumaví, z. s., a Úhlava, o.p.s.

Do soutěže se letos v Plzeňském kraji přihlásilo 27 výrobců s 81 produkty. Soutěžilo se v devíti kategoriích a největší zájem byl o kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje. Naopak kategorie Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy zůstala bez svého šampióna. Vítězové soutěže převezmou na Festivalu Regionálních potravin Plzeňského kraje certifikát a s ním i právo užívat po dobu čtyř let na vítězných výrobcích logo Regionální potraviny.

Nákupem lokálních produktů lidé dostanou čerstvé a mnohem kvalitnější potraviny a zároveň tím podpoří místní výrobce," říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. „Chceme, aby lidé věděli o kvalitních potravinách v našem kraji," vysvětluje hejtman, proč Plzeňský kraj festival každoročně pořádá. „Ještě před několika lety byl pojem regionální potravina něčím naprosto výjimečným. Dnes díky farmářským trhům a podobným soutěžím vešel ve všeobecnou známost. Je ale důležité stále trvat na skutečně místním původu a vysoké kvalitě těchto potravin," doplňuje hejtman.   

Kromě vyhlášení vítězů soutěže Regionální potravina a farmářského trhu s oceněnými produkty nabídne festival inspiraci, jak se dá s využitím regionálních potravin vařit.  Za sporák se postaví oblíbený Emanuele Ridi a během dvou kuchařských show ukáže své kulinářské umění, jehož výsledek mohou návštěvníci také ochutnat.

Na své si během festivalu přijdou i děti. V zahradnické dílně se dozví něco o bylinkách a jejich pěstování, vyzkouší si, jak se dojí kráva, a připraveny pro ně budou i různé hry se zemědělskou tematikou.

Na návštěvníky ale čeká také škola čepování piva, soutěže o ceny, stánky zahraničních regionů a v závěru festivalu také známé písně Waldemara Matušky v podání Vladimíra Waldy Nerušila a kapely Country Band.

Festival Regionálních potravin Plzeňského kraje se koná za finanční podpory společnosti NET4GAS a vstup je ZDARMA.


Program:
11:00 - farmářský trh s regionálními potravinami
11:15 - zahradnická dílna
11:30 - škola čepování piva
12:00 - kuchařská show s Emanuelem Ridim
13:15 - zahradnická dílna
13:30 - škola čepování piva
14:00 - vyhlášení výsledků soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje 2017
15:00 - kuchařská show s Emanuelem Ridim
16:00 - Vladimír Walda Nerušil a Country Band