Jste zde

Do Dvorany slávy hejtmana Plzeňského kraje 2017 vstoupily tři osobnosti

Podeváté se 19. září 2017 otevřela Dvorana slávy hejtmana Plzeňského kraje, aby do ní vstoupily další tři významné osobnosti regionu v oblasti umění, vědy a sportu.

Významná česká divadelní a filmová herečka Blanka Bohdanová, česká historička, publicistka, překladatelka a ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici Irena Bukačová a český triatlonista a bronzový medailista z olympiády v Sydney Jan Řehula. To je trojice osobností, kterou letos uvedl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard do pomyslné Dvorany slávy a která z rukou hejtmana převzala pamětní list a charakteristický kámen – achát.

Všichni tito lidé se narodili nebo jsou spjati s Plzeňským krajem a svojí pracovitostí, houževnatostí, profesionalitou, ale i morálními a lidskými vlastnostmi překračují jeho hranice.
Rozhodl jsem se pokračovat v tradici oceňování osobnosti, které dokáží uskutečnit svůj životní sen a zároveň jsou příkladem pro ostatní. Tyto osobnosti nás ostatní inspirují a vždy posunují o kousek dál. Jsou vzory nejen pro mladé, ale pro nás pro všechny," uvedl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, který byl sám v roce 2015 do Dvorany slávy uveden.

Slavnostní akce se konala v malém sále Měšťanské besedy v Plzni. V programu vystoupili studenti Konzervatoře Plzeň.

Fotogalerie:

 
        

BLANKA BOHDANOVÁ
V sedmnácti letech odešla Blanka Bohdanová studovat herectví do Brna. Po absolvování Janáčkovy akademie múzických umění  nastoupila v roce 1951 do Východočeského divadla v Pardubicích. Od roku 1957 přešla do Prahy, kde hrála v Městských divadlech pražských a Divadle E. F. Buriana. V roce 1966 přijala nabídku Národního divadla, ve kterém byla v angažmá 44 let. Zde excelovala v roli Elleny v Schisgalově hře A co láska?, jako pacientka v Puigově Vabanku, v Kleopatře, Lady Macbeth či Rojasově Celestině. S první scénou se rozloučila benefičním představením Barevný život. Svoji kariéru zakončila v roce 2015 inscenací Felixe Mitterera Moje strašidlo na jevišti Činoherního klubu, ve které sklízela zasloužené ovace po boku Stanislava Zindulky.

I když po roce 1968 byla její kariéra na několik let silně omezena, natočila Blanka Bohdanová mnoho televizních her a inscenací, např. Odcházeti s podzimem, Ryba ve čtyřech, Duše a dušičky, seriál Hotel Herbich a filmů - Velká samota, Čest a sláva, Poklad hraběte Chamaré ...

Kromě dvou Cen Thálie za roli Fonsie ve hře Gin Game s Josefem Somrem a za celoživotní mistrovství byla oceněna i za práci dabingovou a rozhlasovou.

Od poloviny sedmdesátých let se věnuje olejomalbě, pastelům a grafice. Vystavuje po celé republice, účastnila se zahraničních výstav ve Španělsku, Řecku, Holandsku, Německu, Brazílii, Itálii, Japonsku a Polsku.


IRENA BUKAČOVÁ
Po absolvování gymnázia vystudovala Irena Bukačová filozofii, dějepis a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zde získala také doktorát z dějin italské filozofie. Její odborné práce jsou zaměřeny na památkovou péči a region severního Plzeňska. Irena Bukačová je autorkou 20 publikací a 51 biografií. Bohatá je také její překladatelská činnost. Aktivně spolupracuje se zahraničím na návrzích a realizacích výstav ve francouzském Chateauponsac-Limousin, německém Haus des Deutschen Osten, Sudetendeutsches Haus a Centrem Bohemia-Bavaria v Schönsee. Od roku 1990 je ředitelkou Muzea a galerie severního Plzeňska v  Mariánské Týnici u Kralovic.

Irena Bukačová působila také jako soudní znalec jmenovaný Krajským soudem v Plzni pro obory výtvarné umění, starožitnosti, malba, grafika a je členem památkové rady a redakční rady Národního památkového ústavu Plzeň. Aktivní je její spolupráce i s neziskovým sektorem na přípravě výstav, workshopů a konferencí cílených k péči o krajinu a drobné sakrální památky.


JAN ŘEHULA
První velký sportovní úspěch zaznamenal Jan Řehula v roce 1986 na Národním mistrovství mládeže v plavání na 200 m, kde obsadil 1. místo. Z Edinburghu si přivezl stříbro z Mistrovství Evropy juniorů v duatlonu a pak následovaly úspěchy v triatlonu. Přivezl si řadu medailí ze světových pohárů a mistrovství z Francie, Maďarska, Portugalska, Kanady, USA, Austrálie a Koreje. V roce 2009 zvítězil na na HalfIronmanu v Malajsii. K jeho největším úspěchům patří bezesporu bronzová medaile z olympiády v Sydney v roce 2000, kdy se triatlon představil poprvé jako olympijský sport. Sedm let působil u jihokorejské triatlonové reprezentace.

V roce 1997 vystudoval Jan Řehula učitelství na Západočeské univerzitě v Plzni obor angličtina a tělesná výchova. Čtyři roky přednášel na univerzitě v Soulu a v letech 2012 až 2014 působil jako trenér triatlonu v Austrálii, kde připravoval Erin Densham, která získala na olympiádě v Londýně rovněž bronzovou medaili.

V současné době je Jan Řehula trenérem české triatlonové reprezentace a hlavním koučem Triatlonové akademie Plzeň.

Jan Řehula je držitelem ocenění Českého olympijského výboru za fair-play z roku 2001.