Jste zde

Dny vědy a techniky zaplní centrum Plzně

Druhý víkend v září opět přinese do Plzně populární akci Dny vědy a techniky. Již 12. rokem ji pořádá Západočeská univerzita v Plzni, a to za podpory Plzeňského kraje i města Plzně. Letos Dny vědy a techniky proběhnou v pátek 8. září a v sobotu 9. září na  náměstí Republiky a před Západočeským muzeem, vždy od 9 do 17 hodin.

Pod věží plzeňské katedrály a v prostoru před muzeem se rozprostře 35 expozic, v nichž budou vědci ze ZČU provádět netradiční experimenty a vědecká „kouzla“. Návštěvníci si můžou řadu věcí sami vyzkoušet a zjistit tak, že za oněmi „kouzly“ se skrývají základní fyzikální zákonitosti, které provázejí jejich každodenní život a o nichž třeba ani neměli tušení. Už názvy některých expozic zní velmi slibně: Cesta do minulosti v čase a prostoru, Fyzikální kratochvílení, Město versus divočina, Mozková herna, Staň se digitálním detektivem!, Zachraň naši základnu na Antarktidě!, Živá archeologie a mnohé další.

Malí i velcí budou moci obdivovat třeba novou studentskou formuli, za pomoci náhlavního displeje Oculus Rift se nechat vtáhnout do virtuálního světa nebo ovládat robotického slona postaveného z lega. Zájemci si můžou nechat změřit svůj biopotenciál a tělesnou kondici, a zjistit tak, jakou mají kapacitu plic nebo jakou sílu dokážou vyvinout při stisku. Vyzkoušejí si také počítačové modelování, chytrý hasičský oblek a za pomoci astronomického dalekohledu mohou pozorovat sluneční aktivitu.

Kromě technických a přírodovědných odvětví se představí obory zdravotnické, ekonomické a umělecké. Lidé si hravou formou zkusí naplánovat rozvoj území města Plzně, mají možnost nechat si změřit tlak, zkontrolovat ostrost zraku či vyzkoušet si, jak probíhá filmová animace. Pro nejmenší jsou připraveny tvůrčí dílny, starší zájemci se mohou přihlásit na prohlídku teplárny Plzeňské energetiky a poučit se, jak vzniká teplo a elektřina.

„Svět vědy není určen pouze pro výzkumníky v bílých pláštích – věda může být naopak velmi zábavná, a hlavně nás v různých podobách provází v našem každodenním životě. Považuji za důležité, aby o tom děti a mladí lidé věděli již odmalička, nebáli se jí, a byli tak motivovaní ke studiu perspektivních oborů,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček.

„Vyzkoušet si vědu na vlastní kůži, to je cesta, jakou lze i ty nejmenší nasměrovat k technickým oborům a vědě vůbec. Naším úkolem je odtajnit dětem svět vědy tak, aby je nadchl a fyzika a další vědy se nestaly strašákem, ale zábavou,“ říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

"Plzeňský kraj podpoří letos různé aktivity Západočeské univerzity celkem 3 miliony korun, z toho 1,1 milionu korun je určeno na Dny vědy a techniky. Pozitivní je, že je to akce pro širokou veřejnost a podnítí zájem o techniku už u nejmenších děti i jejich rodičů," vysvětluje náměstkyně hejtmana pro školství a cestovní ruch Ivana Bartošová.  

„Západočeská univerzita v Plzni je jedním z našich klíčových partnerů. Dlouhodobě ji podporujeme, snažíme se společné aktivity posilovat. Na akci Dny vědy a techniky se bude prezentovat naše Centrum robotiky se stánkem nazvaným ‚IT volá domů‘. Nabídne ochutnávku kroužků, které nabízí pro děti od 6 do 16 let. Zaměřeny jsou na robotiku, programování, přírodní vědy,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

Kromě Západočeské univerzity připravily letošní expozice také Církevní gymnázium Plzeň, Gymnázium Stříbro, město Plzeň – Centrum robotiky, Techmania Science Center, DEPO2015, Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Česká astronomická společnost, Witte Automotive a Plzeňská energetika. 

Vstup do všech expozic je zdarma, podrobné informace k programu jednotlivých expozic najdou zájemci na webové adrese www.dnyvedy.zcu.cz. Na exkurzi do teplárny je třeba se předem zaregistrovat.

Vzhledem k rozsahu akce a z důvodu zajištění bezpečnosti bude omezena doprava v centru města. Nebude dovolen vjezd na nám. Republiky, do Dominikánské, Františkánské a Dřevěné ulice. Objízdná trasa pro svatby je stanovena přes Pražskou (příjezd) a Solní ul. (odjezd). 

Fotogalerie: